Saber Ghadimi official Site

در حال بارگذاری اطلاعات لطفا شکیبا باشید

وبسایت شخصی صابر قدیمی
رونمایی از کتاب طرز طنز
رونمایی از کتاب طرز طنز

از کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی رونمایی می شود

به گزارش روابط عمومی دفتر طنز حوزه هنری 143اُمین نشست دگرخند با موضوع رونمایی از کتاب «طرز طنز» اثر صابر قدیمی شنبه 26 بهمن ماه 1398 ساعت 17 در سالن زندهیاد فردی حوزه هنری برگزار می شود.

در این برنامه که مهدی فرجاللهی اجرای آنرا برعهده دارد؛ ناصر فیض، اسماعیل امینی، بهمن بنی هاشمی، علی زراندوز، سید اکبر میرجعفری، عبدالله مقدمی، سعید طلایی، مهرداد حسین زاده و دیگر شاعران، طنزپردازان و علاقهمندان به طنز و ادبیات حضور خواهند داشت.

گفتنی است تعدادی از کتاب «طرز طنز» با امضای نویسنده به حاضران هدیه خواهد شد.

ورود به این برنامه برای تمامی علاقهمندان رایگان و آزاد است.

کتاب «طرز طنز» اثری پژوهشی به قلم صابر قدیمی است که به بررسی بدیع در شعر طنز معاصر میپردازد و به همت دفتر طنز حوزه هنری و انتشارات سوره مهر به تازگی روانه بازار کتاب شدهاست.

یکی از مشکلات علاقمندان به طنز و نوآوران و شاعران طنز، کمبود منابع آکادمیک و غیر ذوقی پیرامون طنز و سایر شاخه های شوخ طبعی است . مخصوصا پیرامون طنز معاصر ، مقالهها و کتابهای بسیار محدودی تبین و متشر شده است . ضمنا در ارتباط با تمهیدات بدیعی معمولا نمونههای مشخصی وجود دارد و در کتابهای مختلف تکرار میشوند . معرفی صنایع بدیعی موثر در ساخت طنز و ارئه تمامی ابیات مرتبط، برای اولین بار در این کتاب اتفاق افتاده است. پنجاه و دو صنعت بدیعی و بیش از دو هزار بیت ناب از استادان شعر طنز معاصر معرفی و ارائه شده اند .

هدف از این تحقیق دستیابی به ابزارهای مهم بدیعی در شعر طنز معاصر و ارائه بهترین نمونههای هریک از این صنایع است که طنزپردازان از آنها برای افزودن تأثیر بر مخاطب استفاده میکنند. همچنین شناسایی شگردهای پربسامد بدیعی این شاعران و به‏ تبع شعر طنز معاصر، هدف دیگر این پژوهش به حساب میآید.

در انتخاب طنزپردازان در این تحقیق سعی شده است که ‏ـ با رعایت بازههای زمانی‏ ـ در هر دوره آثار یکی از قلههای طنز ایران، که نسبت به سایر طنزپردازان همعصر در بهکارگیری ابزارهای بدیعی برتری داشتهاند، بررسی شود. از میان طنزپردازان نامآشنای معاصر کشور در این پژوهش به آثار ایرجمیرزا، ابوتراب جلی و ابوالفضل زرویی نصرآباد توجه شده است و بیش از دو هزار بیت به تفکیک صنایع طبقه‏ بندی شده‏اند. نتایج این پژوهش‏ـ که حاصل بررسی همه اشعار طنزپردازان اشاره ‏شده است ‏ـ ثابت میکند دلیل عکس، هنجارگریزی های زبانی (شامل ملمع، زبان عامیانه و...)، مقایسه، ارسال‏ المثل و ادماج پربسامدترین ابزارهای بدیعی در شعر طنز معاصر به شمار می آیند.

نوشته های مرتبط

دیدگاه ها
ارسال دیدگاه جدید